Endodontija

(kanālu ārstēšana)

Endodontija ir zobu sakņu kanālu tīrīšana un pildīšana, lai saglabātu un ārstētu zobu, kam sācies iekaisums zobā vai tā saknē. Šo procedūru pacientiem veic tad, kad, piemēram, plaša bojājuma rezultātā izveidojies liels caurums, kas novedis pie iekaisuma. Par zobu kanālu tīrīšanas nepieciešamību var liecināt asas zobu sāpes (it īpaši vakaros un naktī) un zoba pastiprināta, asa reakcija uz temperatūras izmaiņām un uzkošanu.

Par un ap procedūru

Izvērtējot pacienta zobu stāvokli, speciālists lemj par atbilstošu ārstēšanas gaitu un attiecīgi arī par zobu kanālu tīrīšanas un pildīšanas nepieciešamību. Izmantojam vienus no labākajiem materiāliem un iekārtām, kas šobrīd ir pieejami: Dentsply Pro Taper Gold instrumentus tīrīšanai, vertikālās kondensācijas iekārtu Dentsply Gutta Smart pildīšanai un Carl Zeiss Extaro mikroskopu precizitātei (par mikroskopa izmantošanu pacientam papildus nav jāmaksā).

Procedūras laikā zobārsts izņem bojātās zoba daļas, lai piekļūtu zoba saknes kanālam. Tālāk speciālists veic kanāla tīrīšanu un apstrādi, lai iznīcinātu baktērijas. Atkarībā no iekaisuma apjoma, procedūru ir iespējams veikt vienā vai vairākos apmeklējumos. Ja nepieciešami vairāki apmeklējumi, kanālos tiek ievietoti medikamenti, kas palīdz samazināt iekaisumu.

Lai gan zoba kanāla tīrīšana ir komplicēta un laikietilpīga manipulācija, ar tās palīdzību lielākajā daļā gadījumu ir iespējams saglābt pat stipri sabojātus zobus. Pēc veiksmīgas ārstēšanas zoba saknes aizvien pilda savas funkcijas – stabili stiprinās žokļa kaulā un notur zobu savā vietā. Endodontija cenas ziņā ir finansiāli izdevīgāks pakalpojums nekā, piemēram, zobu aizvietošana ar implantu.

Pirms endodontiskas ārstēšanas uzsākšanas pacients tiek informēts, ka veiksmīga rezultāta prognoze ir atkarīga no dažādiem faktoriem (iekaisuma apjoms, iepriekšējā ārstēšana, pacienta vecums, zoba anatomija u.c.), bet vidēji tie ir 90%.
Ir situācijas, kad iekaisums ir pārāk nopietns un, lai gan veikta kvalitatīva kanālu ārstēšana, organisms ar iekaisumu netiek galā, dzīšana nenotiek un zobs tomēr ir jāekstrahē. Tāpat pastāv iespēja, ka iekaisums var atkārtoties pēc ilgāka laika, tāpēc jāsaprot, ka endodontijai garantijas nav.

Piedāvājam arī zoba kanālu atkārtotu ārstēšanu jeb pārārstēšanu. Procesa laikā no zoba, kuram jau iepriekš tikusi veikta kanālu ārstēšana, tiek izņemts vecais sakņu pildījums, kanāli vēlreiz iztīrīti un aizpildīti ar jaunu pildījumu. Ārstēšana aktuāla situācijās, kad iekaisums izveidojies jau iepriekš pildītām zobu saknēm.

Scroll to Top